Beszéljünk a bútorfestésről, csempefestésről őszintén 👩🎨
Amellett, hogy egyre népszerűbb a bútorfestés, csempefestés, még mindig sok a kétely a tartósságát illetően, és valljuk be, a „szakemberek” többsége is a másik kapura játszik (tisztelet a kivételnek !).
Ebben a bejegyzésben az elmúlt 6-7 év saját tapasztalatát osztom meg Veletek, ez idő alatt sokféle festéket kipróbáltam a legkülönbözőbb felületeken. Így a leggyakrabban felmerülő (amúgy jogos) kérdést is igyekszem majd megválaszolni, vagyis „Mennyire tartós?”
Kezdjük először a bútorfestéssel 🪑 és ezen belül is a méltán népszerű konyhabútorral. A lakás egyik legdrágább bútordarabjáról beszélünk, nem ok nélkül jut eszünkbe az átfestése 😉. Én 2018-ban festettem le az akkor 10 éves MDF konyhabútorunkat, amit bevallom kb. féléves tervezés, utánajárás előzött meg. A konyhabútort egy holland márkájú kréta festékkel festettem (már nem forgalmazzák Magyarországon), akkoriban azért esett rá a választásom, mert volt a gyártónak olyan festéke, ami tartalmazta a waxot is, így nem kellett még külön bajlódnom a zárással. Fontos volt az is, hogy vizes bázisú festékkel dolgozhassak, sok oka van, hogy ha csak lehet, kerülöm az oldószeres termékeket. Összességében nem bántam meg a festést (max. más színt választanék), de ma sem döntenék másképp. Az vitán felül áll, hogy a festett felületek nem szeretik, ha ütik-vágják, de a normál, napi igénybevételt és a rendszeres felülettisztítást jól tolerálják. Ami miatt mégis elő kellett vennem a javítófestéket az elmúlt évek során, annak általában az volt az oka, hogy valamit nekitoltunk, nekivágtunk a bútornak. Amit viszont megbántam, az a korpusz festése volt, na azt még egyszer biztosan nem. A legnagyobb gondom most is a konyhabútor ezen részével van, a polcokon ide-oda csúsztatott tárolóedények ugyanis egy idő után a festéket felsértik, és ezt nem bírja egyik festék sem. Korpuszfestés helyett inkább azt javaslom, hogy belül csak az éleket fessétek!


Az elmúlt 1-2 évben áttértem az akril és a latex alapú festékekre, nagyon szeretek velük dolgozni, gyönyörűen terülnek, sokkal homogénebb a felületük, mint a krétafestéknek. Ha a cél az, hogy minél kevésbé látszódjék, hogy festett bútorral van dolgunk, vagy inkább a minimalistább lakberendezés felé húz a szívünk, akkor bátran ajánlom őket. Mindkét gyerekemnél több bútort is akril festékkel (Benjamin Moore nálam most a favorit😍 ) festettem, amit nem kímélnek, de minimális hibáik vannak csak évek múltán is, és hát itt megjegyezném, hogy a lapraszerelt bútorok sem hibátlanok néhány év használat után, és azokat nem tudjuk egy ecsetvonással javítani.
A csempefestésről, padlófestésről is ejtek néhány szót, ezek tartósságáról is van tapasztalatom, bár közel sem annyi, mint bútorfestés témában. Elöljáróban annyit mondanék, hogy a bútorfestéssel szemben ez leginkább időhúzásra jó, 5-6 évet mondanék, de nyilván függ attól is, hogy mennyit és hányan használják pl. napi szinten a lefestett fürdőszobát. Én 6 év után untam meg, hogy félévente javítgattam a csempefestést a fürdőnkben, a végén már egyre több helyen, és egyre durvábban pattogott le a festék.


Megjegyzem ezt a fürdőt napi szinten használtuk, és egy fürdőben nehéz betartani, hogy csak kíméletesen takarítsd. Padlófestést kizárólag a lépcsőnkön próbáltam ki néhány éve (betonfestéket használtam), azt évente 1x lejavítom, előfordul rajta néhány lepattanás, de nem vészes, viszonylag gyorsan és könnyen orvosolható. Látok sok olyan fotót is, ahol mintákat is festenek a padlóra, részemről oké, de azért azt megnézném, hogy azt hogyan javítják (valószínűleg sehogy). Beszéltem mással is, aki betonfestékkel festette a padlóját, egyedül él, de még nála is 1-2 évente javításra szorul a padlózat. Én amúgy nagy felületen nem mernék padlót festeni, kivéve, ha évente 1x kell felmosni 🤩.
Összességében én nagyon élvezem azt a fajta szabadságot, kreativitást, amit számomra a bútorfestés ad, arról nem is beszélve, hogy sok régi, 40-50 éves bútor sokszor jobb állapotban van szerkezetileg, mint egy 4-5 éves, lapraszerelt „fast furniture”.
Bízom benne, hogy tudtam segíteni, és nemcsak annyit értem el, hogy eloszlattam a kételyeiteket, de meg is hoztam a kedvetek a festéshez 🥰.

